iOSDelisi'ne Hoş Geldiniz.

FrmDelisi.com'a tekrar hoşgeldiniz bizlere destek olabilmek için 10 saniyenizi ayırarak ücretsiz olarak üye olabilirsiniz.

iFenix

Uber Otonom Araçlarını Yeniden Test Etmek İstiyor!

Uber Otonom Araçlarını Yeniden Test Etmek İstiyor!

Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun ya da giriş yapın

 

Sürücüsüz araç pazarında en iddialı adaylardan bir tanesi olan Uber, Mart ayında Arizona‘da yaşanan ölümcül kaza sonrasında test aşamasında olan otonom araçlarını tüm şehirlerden çekme kararı almıştı. Kararın ardından yaklaşık olarak 9 ay geçmesinin ardından Uber, otonom araçlarıyla yeniden yollara dönmek istiyor.

Yaşanılan bu korkunç olayın ardından ise Uber otonom araçlarını kamu yollarında yeniden test etmek için başvurularda bulundu.  Arizona’daki kazanın ardından gerekli izinleri almak için, başvurularda bulunan şirketin şu anlık için izin alması zor olarak görülse de,  benzer kazaların önüne geçilmesi için daha sıkı güvenlik önlemleri ile yollara geri dönmek istediği belirtildi.

uber-shiftdelete.jpg

 

Yapılan başvurular her ne kadar Ulaştırma Bakanlığı tarafından gözden geçirilse de şu anlık bir gelişme yaşanmadığını da belirtelim. Şirketin CEO’su, Ulaştırma Bakanlığının gerekli izinleri vermesi dahilinde otonom araçlarda bir yardımcı şoför yerine iki yardımcı şoförün yer alacağını vurguladı.

Böylece yaşanabilecek olan herhangi bir aksiliğin önüne geçebileceklerini belirten CEO, ayrıca otomatik frenleme sisteminin de sürekli olarak aktif olacağını da özellikle belirtti.

Neler yaşanmıştı?

Tarihe bir ilk olarak geçen talihsiz olay, Arizona eyaletinde bulunan Tempe’de meydana gelmişti. Tempe Polis Departmanı‘nın yapmış olduğu açıklamaya göre, Uber’in sürücüsüz aracı karşıdan karşıya yaya olarak geçmekte olan bir kadına çarpmıştı. Hastaneye kaldırılan yaralı, maalesef kaza sonucu oluşan yararlardan dolayı hayatını kaybetmişti.

uber-olumcul-kaza-shiftdelete.jpg

Gelen ölüm haberi ile birlikte Pittsburgh, Arizona, San Francisco, Toronto ve Phoenix bölgesinde test edilmekte olan araçların, testini durdurma kararı aldığını açıklanmıştı.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap

  • Konuya bakanlar   0 members

    No registered users viewing this page.