iOSDelisi'ne Hoş Geldiniz.

FrmDelisi.com'a tekrar hoşgeldiniz bizlere destek olabilmek için 10 saniyenizi ayırarak ücretsiz olarak üye olabilirsiniz.

cedric2323

Zikir . 54 Farz Şerhi

ELLİDÖRT FARZ ŞERHİ

BİRİNCİ FARZ

Zikrullâh

Allâh-u Te'âlâ şöyle buyurmuştur:

"Ey iman etmiş olan kimseler! Allâh'ı ( vakitlerinizin ekserisinde takdîs, tehlîl ve tahmîd gibi birçok övgü çeşitleriyle) çokça anarak zikredin!" (Ahzâb Sûresi:41)

Zikrullâh iki şekildedir. Biri dil ile zikir, diğeri ise kalp ile zikirdir. Zikr-i lisânî (dil ile yapılan zikir) zikredeni îmâna eriştirir. Zikr-i cenânî Yâni zikr-i kalbî (kalle yapılan zikir), zikredeni cinana Yâni cennetlere eriştirir.

Câbir (Radıyallâhu Anh) Hazretleri rivâyet buyururlar ki : Cenâb-ı Fahr-i Kâinât Resulullah Aleyhi efdalü's-salevât Hazretleri buyururlar ki :

"Semaya yükseldiğim gece büyüklüğü bin dünya kadar nurdan bir şehir gördüm ki, nurdan zincirler ile Allâh-u Te'âlâ'nın Arş'ı altında muallak (asılı) duruyordu.

O şehrin dört yüz bin kapısı vardı, her kapının önünde Allâh-u Te'âlâ'nın rahmetiyle döşenmiş bostan vardı, her bostanda nurdan bir köşk vardı ve her köşkte nurdan bir saray vardı ve her sarayda nurdan yetmiş oda vardı ve her odada nurdan bir beyt vardı ve her bir beytin üzerinde nurdan bir çardak vardı, her çardağın, biri altından ve biri gümüşten olmak üzere dörtyüz kapısı vardı ve her kapının iki kanadı vardı.

Her kapı müstakbelinde (önünde) nurdan serîr vardı ve her serir üzerinde nurdan bir döşek vardı ve her döşek üzerinde hûr-u i'nden bir câriye vardı ki eğer o câriyenin şerçe parmağı dâr-i dünyâya zâhir olsa (parlasa) parmağının nuru, güneş ve ayın nûruna gâlip olurdu.

Hakk Teâlâ'ya: 'Yâ Rabbi! Bu şehir hangi nebî yahut hangi sıddık içindir?' dedim.

O: 'Gece ve gündüz vakitlerinde Allâh'ı çok çok zikreden erkek ve kadın mü'minler içindir.

Muhakkak ki zikredenler için Benim katımda bundan daha fazla lütuf ve kerem vardır. Benim rahmetim bu senin gördüğünden de geniştir (boldur).' buyurdular." (Salâhi Efendi, Ellidört farz şerhi, sh:2-3)

Abdullâh ibni Mes'ûd (Radıyallâhu Anh) Hazretleri, Cenâb-ı nübüvvet penâh Aleyhi Efdalüs-salevât Hazretlerinden şöyle rivâyet buyururlar.

"Allâh-u Te'âlâ aranızda rızıklarınızı taksim ettiği gibi ahlakınızı da bölüştürdü. Muhakkak ki Allâh-u Te'âlâ dünya devletini sevdiğine ve sevmediğine verir. İman devletini ise ancak sevdiği kuluna verir.

Eğer malınızı Allâh yolunda infak etmekte cimri davranırsanız, Allâh yolunda gazâ ve cihad etmekte düşmandan korkarsanız, gece ibadet için uykusuz kalmaktan zayıf olursanız ve gündüz oruçlu olmaya gücünüz yetmezse:

kavl-i şerîfini çok çok zikredin, zîrâ bunlar bir alay kelimât-ı şerîfedir ki Allâh yolunda infak olunan altın veya gümüş dağından Allâh-u Te'âla katında daha sevgilidir. (Salâhî Efendi, Elli dört farz şerhi , saife : 4)
 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap

  • Konuya bakanlar   0 members

    No registered users viewing this page.