iOSDelisi'ne Hoş Geldiniz.

FrmDelisi.com'a tekrar hoşgeldiniz bizlere destek olabilmek için 10 saniyenizi ayırarak ücretsiz olarak üye olabilirsiniz.

iFenix

iOS 11.3 Yenilikleri Neler?

iOS 11.3 Yenilikleri Neler?

Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun ya da giriş yapın

 

iOS işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 11.3’ün arkasındaki sır perdesi, en sonunda açıldı. Apple, iOS 11.3 ile birlikte gelecek olan yenilikleri web sitesi üzerinden duyurdu.

Dilerseniz hep birlikte gelecek olan yeniliklere bir göz atalım.

Yeni animoji karakterleri

ios_11_3_animojiler-768x200.jpg

 

iPhone X ile birlikte ortaya çıkan animoji, TrueDepth kamera teknolojisi sayesinde yüz ifadenizi algılayarak 3 boyutlu emojiler yollamanızı sağlıyor.

iOS 11.3 ile birlikte 4 yeni animoji daha geliyor. Bunlar aslan, ayı, ejderha ve kurukafa. Bu 4 animoji ile birlikte iPhone X kullanıcılarının kullanabileceği toplamda 16 tane animojisi olmuş olacak.

Yeni AR özellikleri

ar_kit_1_5_ios_11_-768x512.jpg

 

Augmented Reality, Türkçesi ile “Artırılmış Gerçeklik” teknolojisi de iOS 11 ile önem kazanan konulardan birisi olmuştu. iOS 11.3 ile birlikte işletim sisteminin AR teknolojilerinde daha da ileriye gidiliyor.

iOS 11.3 ile birlikte gelen ARKit 1.5 sürümü ile birlikte masa ve sandalye gibi yatay yüzeylerin yanı sıra artık duvarlar veya kapılar gibi dikey yüzeylerde algılanabilecek.

Aynı zamanda yeni ARKit’in yuvarlak masa gibi düzensiz şekile sahip öğeleri artık daha iyi algılayabildiğini belirtelim.

Öte yandan, AR konusunda gelen diğer bir özellik ise 2 boyutlu öğeler. Levhalar, posterler veya sanat eserleri artık ARKit tarafından algılanabilecek. Kullanıcı, 2 boyutlu öğeleri kamerasında okutarak onları interaktif halde görebilecek.

Örneğin bir müzedeki sanat eserinin posterini okutarak, o eserin 3 boyutlu halini telefonunuzda görebilecek ve deneyimleyebileceksiniz.

Son olarak ARKit için kameranın %50 daha iyi çözünürlük sunacağını ve otomatik netleme desteğine sahip olacağını belirtelim.

Batarya ve performans

ios_11_3_batarya_omru-768x360.jpg

 

iOS 11.3 ile birlikte Ayarlar uygulamasında bulunan Pil sekmesine yeni bilgiler ekleniyor. Kullanıcılar, pil sekmesi altında pilin sağlık durumunu ve pili servise götürüp götürmemeleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

Bu özelliğin, sadece iPhone 6 ve sonrasında olacağını belirtelim.

Aynı zamanda anlık kapanmaları ve cihazın kullanım süresini uzatmak amacıyla pil ömrünün düştüğü durumlarda işlemci hızını düşüren güç yönetimi sistemi de, kapatılabilir hale geliyor.

Ticari sohbet özelliği

ios_11_3_ticari_sohbet.jpg

 

iOS 11.3’ün ön plana çıkan bir diğer özelliği ise ticari sohbet. Business Chat adı altında sunulan bu özellik, müşterilerin ilgili kuruma gitmesine veya aramasına gerek kalmaksızın sadece mesajlaşarak o kurum ile iletişim kurmasına olanak tanıyor.

11.3 ile birlikte Beta olarak çıkışını gerçekleştirecek bu özellik başlangıçta Wells Fargo, Hilton, Lowe’s, Discover ve başka bir takım şirketler tarafından desteklenecek.

Müşteri dilerse ilgili kurum ile mesajlaşarak otel rezervasyonunu Apple Pay aracılığıyla yapabilecek. Yada Lowe’s ile mesajlaşarak beğendiği bir sandalyeyi satın alabilecek.

Özelliğin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ve gelirse hangi şirketler tarafından destekleneceği ise şimdilik belli değil. 

Özelliğin vurgulanan yanlarından bir tanesi de Apple’ın müşterinin iletişim bilgilerini ilgili şirketlere iletmiyor oluşu.

Sağlık kayıtları

ios_11_3_saglik_kayitlari-768x706.jpg

 

iOS 11.3 ile birlikte gelen bir diğer göze çarpan özellik ise sağlık kayıtları.

Tüketiciler, gittikleri hastaneler ve kliniklerdeki muayene sonuçlarını, tetkikleri ve haklarında gerçekleştirilen birçok tıbbi raporu Sağlık uygulaması üzerinden görebilme imkanına sahip olacak.

Bu özelliğinde başlangıç için ABD’de bulunan pilot hastaneler ve kliniklerde uygulanmaya başlayacağını, Türkiye için henüz tahmini çıkış tarihinin bulunmadığını belirtelim.

Ufak yenilikler
Öne çarpan bu 5 ana yeniliğin yanı sıra bazı ufak yeniliklerde, iOS 11.3’de karşımıza çıkacak.

Bu yeniliklerden bazıları;

–> Apple Music klip desteğine kavuşacak. Kullanıcılar, reklamlara maruz kalmaksızın diledikleri müzik klipini izleme imkanına sahip olacak.

–> Haberler uygulamasına eklenen Video sekmesi sayesinde artık günün önemli videolarına daha kolay ulaşabileceksiniz.

–> HomeKit uygulama doğrulama sistemi sayesinde geliştiriciler hali hazırda çıkarttıkları aksesuarlarına güvenlik ve gizlilikten feragat etmeksizin HomeKit desteği ekleyebilecek.

–> Gelişmiş mobil lokasyon (AML) sistemi desteklendi. Bu sistem ile birlikte AML’nin desteklendiği ülkelerde acil aramalarınızda konum bilginiz otomatik olarak güvenlik servislerine gönderiliyor.

iOS 11.3 ne zaman çıkacak?
Birçok yeni özelliği bünyesinde barındıran Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 11.3 için çıkış tarihi verildi.

Apple tarafından şimdlik açıklanan çıkış tarihi, Bahar 2018. İşletim sisteminin betası ise bugünden itibaren Apple geliştiricileri için indirilebilir durumda.

iOS 11.3’ün destekleyeceği cihazlar;

iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, 12.9 inç iPad Pro, 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 1. nesil 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 5. nesil, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve iPod Touch 6. nesil.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap

  • Konuya bakanlar   0 members

    No registered users viewing this page.